چگونه کش (Cache) و دیتا (Data) برنامه ها را حذف کنیم؟

تفاوت کش برنامه با دیتا برنامه

شاید براتون پیش اومده باشه که در مرورگر های اینترنتی و یا نرم افزار های موبایل به مشکل خورده باشید و از دوستتان کمک گرفته باشید و او در پاسخ به شما گفته باشه : کش cache برنامه رو پاک کن یا دیتا data برنامه رو پاک کن درست میشه. معمولا اگر برنامه ای دچار ایراد شود و یا کند کار کند با پاک کردن کش و دیتا نرم افزار ، مشکلش حل می شود. خب امروز در می خواهیم به شما آموزش دهیم که تفاوت کش برنامه و دیتا برنامه در چیست؟

 

حافظه پنهان ( Cache ) برنامه چیست؟ (Clear app Cache)

حافظه پنهان در واقع بخشی از فضای ذخیره سازی اطلاعات است که بخشی از اطلاعات برنامه را ذخیره می کند و هدف از این کار این است که سرعت بارگذاری برنامه ها در موقع اجرا افزایش پیدا کند و در واقع تعداد پردازش ها کاهش پیدا کند. حتما براتون پیش اومده که گوشی تلفن همراه خود را restart کنید و زمانی که یک برنامه را ( برای مثال مرورگر اینترنتی ) برای اولین بار باز میکنید تا حدودی احساس کندی می کنید و در واقع کمی زمان می برد تا برنامه به صورت کامل اجرا شود ولی برای دفعه های بعد با سرعت بیشتری باز می شود این کاهش زمان را مدیون کش Cache هستیم.

 

این موضوع در وبسایت های اینترنتی هم صادق می باشد حتما برایتان پیش آمده که برای اولین بار سایتی را باز کنید که زمانی را منتظر لود شدن کامل سایت منتظر مانده باشید ولی در دفعات بعدی سایت مورد نظر به سرعت برای شما باز شده باشد در واقع یه سری از اطلاعات از وبسایت مورد نظر در مرورگر شما کش می شود و دیگر نیاز نیست برای باردوم شما اطلاعاتی که قبلا دریافت کردید را دوباره برای باز شدن سایت مورد نظر دریافت کنید.

 

البته شما دسترسی برای مدیریت کردن کش را در اندروید ندارید و این کار را سیستم عامل اندروید به صورت خودکار انجام می دهد زمانی که شما کش برنامه ای را پاک می کنید در واقع حافظه موقت آن برنامه را دیلیت کردیده اید و معمولاً از کاراییی آن لذت می برید و این نکته را هم در نظر بگیرید پاک کردن کش برنامه لزوماً باعث افزایش کارایی آن نمیشود و شاید از دفعا قبل هم کند تر شود ولی به مرور زمان دوباره خوب میشود.

چگونه کش (Cache) و دیتا (Data) برنامه ها را حذف کنیم؟

اطلاعات برنامه ( Data ) چیست؟ (Clear app Data)

در استفاده از این قسمت با احتیاط بیشتری کار کنید. تاثیر پاک کردن دیتا برنامه نسبت به کش برنامه بیشتر است اما ریسک استفاده از آن هم بیشتر است. در پاک کردن حافظه کش برنامه ها ریسک بسیار کمی برای تغییر تنظیمات وجود دارد اما در پاک کردن دیتای برنامه قطعاً تنظیمات برنامه به حالت اولیه بر می گردد این کار مانند این است که شما تازه برنامه را نصب کرده اید. برای مثال اگر در اپلیکیشن موزیک ، دیتای برنامه را پاک کنید ، تمام آهنگ ها از جمله آهنگ های مورد علاقه شما که انتخاب کرده اید حذف می شوند. پس در پاک کردن دیتا برنامه دقت کنید.

 

چه موقع باید از پاک کردن دیتای برنامه استفاده کرد؟ شما فقط باید زمانی از پاک کردن دیتا برنامه استفاده کنید که برنامه ای با ارورهای عجیب رو به رو شده باشد که دیگر کاری نشود کرد و یا بخواهید حافظه ذخیره سازی دستگاه را آزاد کنید بعضی از برنامه ها مانند برنامه های تدوین ویدیو ، چندین گیگابایت از فضای گوشی شما را اشغال می کنند در اینجور مواقع شما باید از clear data استفاده کنید.

چگونه کش (Cache) و دیتا (Data) برنامه ها را حذف کنیم؟

آموزش پاک کردن کش Cache در اندروید

برای پاک کردن کش برنامه در اندروید ابتدا باید وارد قسمت تنظیمات شوید سپس وارد سربرگ عمومی یا همان General شوید.خب حالا باید روی App یا برنامه ها کلیک کنید سپس از قسمت سربرگ ها به بخش همه یا All بروید. حالا باید برنامه ای که می خواهید کش Cache آن را پاک کنید انتخاب کنید. پس از انتخاب برنامه مورد نظر لیستی مانند تصویر زیر برای شما به نمایش در می آید. ( مثلا من برنامه فایر فاکس را انتخاب کردم ) برای دیلیت کردن کش برنامه باید از قسمت پایین روی Clear Cache کلیک کنید. حافظه پنهان برنامه مورد نظر با موفقیت حذف می شود.

چگونه کش (Cache) و دیتا (Data) برنامه ها را حذف کنیم؟

آموزش پاک کردن دیتا Data برنامه در اندروید

خب پاک کردن دیتا برنامه هم مانند حذف کردن کش برنامه می باشد. برای این کار ابتدا وارد قسمت تنظیمات موبایل اندرویدی خود شوید سپس وارد سربرگ General شوید حالا باید وارد قسمت App شوید سپس از قسمت سربرگ ها به بخش همه یا All بروید. در اینجا برنامه مورد نظر خود را انتخاب کنید که برای مثال من برنامه فایرفاکس را انتخاب کردم سپس صفحه ای برای شما باز می شود که اطلاعات برنامه را نشان می دهد با کلیک کردن روی قسمت Clear data می توانید دیتا برنامه را به طور کامل حذف کنید.

چگونه کش (Cache) و دیتا (Data) برنامه ها را حذف کنیم؟

پاک کردن کش برنامه ها به صورت کامل در اندروید

خب توجه کنید مطابق روش بالا شما فقط توانستید کش یا حافظه پنهان یک برنامه را پاک کنید ولی اگر شما برنامه های زیادی داشته باشید پاک کردن cache برنامه ها به صورت یکجا کار کمی دشوار می باشد.

 

برای پاک کردن یکجای کش تمام برنامه ابتدا وارد قسمت تنظیمات گوشی اندرویدی خود شوید سپس به سربرگ عمومی یا General بروید حالا وارد بخش Storage شوید. در اینجا قسمت های مختلف که فضای حافظه گوشی شما را تشکیل می دهند را می بینید. حالا باید روی قسمت Cached data کلیک کنید و سپس روی Yes کلیک کنید. البته این کار بسته به حجم کش شما کمی زمان می برد. تبریک کش برنامه های شما با موفقیت حذف شد.

نرم افزار های پاک کردن کش و افزایش کارایی برنامه ها

اکثر این برنامه ها جهت افزایش کارایی برنامه ها و افزایش سرعتشان ساخته شده اند اما حقیقی نیستند و در واقع خودشان بیشتر فضای دستگاه اندرویدی شما را اشغال می کنند. شما باید این کار را به صورت دستی انجام دهید و به صورت دوره ای حافظه پنهان نرم افزار های خود را پاک کنید. البته مراقب باشید در این کار زیاده روی نکنید.

نکته مهم :

– در پاک کردن حافظه پنهان برنامه ها (Cache) و پاک کردن اطلاعات برنامه ها (Data) گزینه بهتر یا بدتر وجود ندارد در واقع هر کدام کار ویژه ای را انجام می دهند و در موقع مناسب باید از هر کدام استفاده کرد.

– اولین قدم در واجهه با مشکل برنامه استفاده از گزینه clear cache می باشد ولی اگر مشکل حل نشد و یا نیاز به حافظه بیشتری داشتید از گزینه clear data استفاده کنید و اینم به یاد داشته باشید این گزینه تنظیمات برنامه را ریست می کند.

 

امیدوارم این مقاله مورد رضایت شما قرار گرفته باشد برای تهیه این آموزش 5 ساعت زمان صرف شده است. در آخر هم پیشنهاد میکنم مقاله چگونه فایل ها و تصاویر را در اندروید مخفی کنیم؟ را هم دنبال کنید شاید بدردتون بخوره. موفق باشید.

قبلی »
بعدی »
  • 2018-04-07
  • 397
چگونه کش (Cache) و دیتا (Data) برنامه ها را حذف کنیم؟
4 (80%) 1 vote

پاسخ دهید!